Araziden Çatıya - Solar Web Market

by Solar Web Market
9 ay ago
70 Views

Enerji piyasası kurumunca açıklanan yönetmelikler tarafından mevzuatı belirlenen solar enerji sektörünün yakın zamandaki gelişimi ve değişimi kısaca şöyledir:

2016-2017 yıllarındaki yenilenebilir enerji mevzuatı arazi kurulumlarını desteklemekteydi. Dolar/sent bazında 10 yıllık süreli elektrik alım düzenlemeleri ile mega watt ölçeğinde güneş tarlalarının kurulması dönemi gözlemlendi.
Günümüzde yürürlükte olan mevzuat kuralları değiştirerek, GES (güneş elektrik santrali) elektrik alım teşviklerini düşürdü. Ve elektrik üreticilerinin bireysel tüketicilerden oluşabilmesine olanak sağlayan kuralları belirledi.
Yürürlükte olan düzenlemenin 5-1-c maddesi ile müstakil bir konutunuz var ise çatınıza güneş elektrik çatı santrali kurabilirsiniz. 10 kW a kadar enerji fazlası elektriği şebekeye satabiliyorsunuz ve mevzuat sizi lisanssız elektrik üreticisi olarak tanımlıyor. Kurulum prosedürleri yoğun olan bu süreç, abonesi olunan enerji dağıtım şirketine çağrı mektubu gönderimi (bir tür e-dilekçe) , çatı statik raporu ve proje dosyası gibi mühendislik hizmetlerinin hazırlanması, kurulum ve devreye alma ve son olarak enerji dağıtım şirketi yürütülen kabul işlemleri ile sonlanmaktadır.
Müstakil bir çatınız var ise sizde lisanssız elektrik üreticisi olabilirsiniz üstelik şirket kurmadan!

 

Etiketler: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir