A'dan Z'ye Güneş Paneli̇ - Solar Web Market

by Solar Web Market
2 sene ago
171 Views

Güneş enerjisinin kafa karıştırıcı veya karmaşık olması gerekmez. Eviniz, işiniz veya okulunuz için güneş sistemlerine bakıyorsanız, muhtemelen tanımadığınız bir endüstri jargonu duymuşsunuzdur. Kelimelerden korkmanıza gerek yok. Bu A’dan Z’ye Güneş Panelleri sözlüğü ile güneş enerjisi kavramlarını basitleştirmek ve bu temiz yenilenebilir güç kaynağı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için buradayız.

Alternatif enerji – Sınırlı doğal kaynaklara, özellikle petrol, kömür veya doğal gaz gibi fosil yakıtlara bağımlı olmadıkları için çevreye daha az zararlı yollarla üretilen enerji. Örnekler güneş, rüzgar, biyokütle, jeotermal ve hidroelektriktir. (Bkz. Yenilenebilir enerji.)

Array – Birden fazla güneş pili bir güneş paneli oluşturur ve bir güneş dizisi oluşturmak için birden fazla panel birbirine bağlanabilir. Ne kadar çok panel kurarsanız, o kadar fazla enerji üretmeyi bekleyebilirsiniz, ancak panellerinizin verimliliğine bağlı olarak, daha az panel ile aynı miktarda enerji elde edebilirsiniz. (Bkz. Güneş paneli verimliliği ve güneş pili.)

Sistem dengesi (BOS) – Panellerin dışında bir güneş sistemini oluşturan diğer tüm fiziksel parçalar: inverterler, kablolama, montaj donanımı, izleme sistemi.

Verimlilik – Bir güneş pili veya bir güneş paneli söz konusu olduğunda, verimlilik, yakalanan ve kullanılabilir elektriğe dönüştürülen güneş ışığının yüzdesini ifade eder. (Bkz. Güneş paneli verimliliği.)

Elektrik şebekesi – Tedarikçilerden tüketicilere elektrik sağlayan birbirine bağlı ekipman ağı. Genellikle “şebeke” olarak adlandırılan bu altyapı, elektrik enerjisi üreten üretim istasyonlarından oluşur; uzak kaynaklardan talep merkezlerine güç taşıyan yüksek voltaj iletim hatları; ve bireysel müşterileri sisteme bağlayan dağıtım hatları. Başka bir deyişle, elektriği evinizden veya iş yerinizden taşıyan elektrik direkleri ve telleri.

Yere monte panel – Karada kurulu bir güneş dizisi; öncelikle binlerce ev ve işyeri için enerji üreten santraller gibi büyük ölçekli ticari ve kamu hizmeti ölçekli güneş enerjisi projelerinde kullanılır.

Arabağlantı sözleşmesi
– Ev sahibi ve yerel hizmet arasında, ev sahibinin güneş enerjisi sistemlerini elektrik şebekesine bağlamasını sağlayan bir sözleşme. Bazı bölgelerde, bu, ev sahibinin, güneş enerjisi sistemlerinin ürettiği her türlü fazla elektrik için elektrik faturasından elektrik kredisi almasını sağlar. (Ayrıca bkz. Net ölçüm.)

Inverter – Bir güneş enerjisi sistemi doğru akım (DC) elektrik üretir, ancak evler ve işletmeler elektronik cihazlara güç vermek için alternatif akım (AC) elektriği kullanır. Bir güneş invertörü DC elektriğini güneş sisteminden alır ve AC elektriği oluşturmak için kullanır. İnvertörler güneş sisteminin beyinleri gibidir. DC’yi AC gücüne dönüştürmenin yanı sıra, AC ve DC devrelerinde voltaj ve akım ve enerji üretimi de dahil olmak üzere toprak arıza koruması ve sistem istatistikleri sağlarlar.

Mikro inverter – Mikro inverterlerin tanıtımı fotovoltaik (PV) endüstrisindeki en büyük teknoloji değişimlerinden biridir. Her güneş panelinin arkasına yerleştirilen bir mikro inverter, merkezi invertörlerin yaptığı gibi, sadece tüm güneş sistemi için değil, her bir güneş paneli için enerji üretimini optimize eder. Bu, her güneş panelinin maksimum potansiyelinde çalışmasını sağlar. Bu, düşük performanslı bir güneş panelinin, en zayıf bağlantı için optimize eden merkezi invertörlerin aksine, tüm güneş dizisinin performansını düşürmeyeceği anlamına gelir. (Ayrıca bkz. Fotovoltaik.)

Modül – Güneş paneli için başka bir isim. (Bkz. Güneş paneli.)

Montaj donanımı – Güneş panellerini çatılara (veya zemine monte enerji santrali kurulumlarındaki izleyicilere) ve birbirlerine sabitlemek için kullanılan raf ve montaj ekipmanı; genellikle çatıya etkiyi en aza indirirken unsurlara dayanabilen hafif alüminyum çerçeveler ve klipslerle yapılır.

Ağ ölçümü – Şebekeye bağlı bir güneş sistemi gerektiğinden daha fazla enerji ürettiğinde, fazla güç gerektiğinde yeniden dağıtılacak elektrik şebekesine gönderilir. Buna ızgarayı “geri besleme” denir. Geceleri, şebeke güneş enerjisi müşterilerinin kullanımı için geleneksel olarak yaratılmış güç sağlayacaktır. Bir net metre, şebekeden alınan enerjiye kıyasla gönderilen enerjiyi kaydeder ve kullanıcıyı yerel oranlara ve kurallara göre kredilendirir veya ücretlendirir. Kırk dört eyalet şu anda net ölçüm veya bazı varyasyonlar sunuyor.

Operasyonlar ve bakım (O&M) – Bir güneş sisteminin temizlik, onarım, parça değişimi, fatura yönetimi ve benzeri; öncelikle daha büyük ölçekli ticari ve kamu hizmeti ölçekli güneş sistemlerini ifade eder.

Fotovoltaik (PV) – PV teknolojileri, yarı iletken olarak adlandırılan belirli malzeme türlerinde doğal olarak oluşan bir süreçle güneş ışığını elektriğe dönüştürür. Güneşten gelen fotonlar (enerji parçacıkları) silikon gibi yarı iletken materyallere çarptığında, elektronlar atomlarından arındırılır. İletkenler bir güneş pilinin pozitif ve negatif taraflarına bağlanırsa, bir elektrik devresi oluşturur. Elektronlar böyle bir devreden aktıklarında, elektrik üretir, elektrikli cihazlara güç verir veya şebekeye elektrik gönderirler.

Yenilenebilir enerji – Güneş ışığı, rüzgar, jeotermal ısı veya gelgit hareketi gibi doğal olarak kendilerini sürekli yenileyen kaynaklardan üretilen enerji. (Ayrıca bkz. Alternatif enerji.)

Güneş pilleri (veya depolama) – Güneş depolama sistemleri, bir güneş sistemi tarafından gece veya acil durum şebeke kesintileri sırasında veya diğer durumlarda kullanılmak üzere bir yedek olarak kullanılmak üzere üretilen fazla enerjiyi depolayabilen yüksek kapasiteli şarj edilebilir pillerden (veya pil bankalarından) oluşur. güneş sistemi gerçek zamanlı olarak enerji üretemez. Güneş enerjisine uygun piller, kurşun asit, lityum-iyon veya akış pilleri gibi çeşitli teknolojileri içerir.

Güneş tenteleri – Altındaki araziyi park yerleri gibi başka amaçlar için kullanılabilir bırakan yapılarda zeminden yükseltilen güneş paneli dizileri. (Ayrıca bkz. Dizi, güneş arabaları.)

Güneş otoparkları – Hem gölge hem de enerji üretimi sağlamak için otoparkların üzerine yükseltilmiş güneş paneli dizileri. (Ayrıca bkz. Güneş tenteleri.)

Güneş pili – PV güneş panelinde tek bir ışık yakalama ünitesi; güneş pilleri yarı iletkenler gibi silikondan yapılmıştır. Pozitif bir tabaka ve negatif bir tabaka ile inşa edilirler, bunlar da tıpkı bir bataryadaki gibi bir elektrik alanı oluşturur ve son derece ince ve hafiftir.

Güneş paneli verimliliği – Güneş panellerinin elektriğe dönüştürebileceği güneş ışığı yüzdesi. İlk güneş panelleri yaklaşık yüzde 6 verimliliğe sahipti. SunPower güneş panelleri, piyasada bulunan panellerin verimliliği için dünya rekoruna sahiptir – yüzde 22,81, ancak laboratuarda yakın zamanda geliştirdiğimiz bir panel yüzde 24,1 verimlilikle doğrulandı 2. Güneş paneli verimliliği önemlidir, çünkü yüksek verimli paneller daha az alanda daha fazla güç üretebilir zaman içinde geleneksel panellere göre daha yüksek yatırım getirisi elde etmek için daha az panele ihtiyacınız vardır.

Solar web market – Ev sahiplerine, işletmelere ve diğer kuruluşlara güneş enerjisi ekipmanı satan bir şirket; bir veya daha fazla üreticiden ürün satabilir ve ayrıca kurulum ve bakım hizmetleri sağlayabilir.

Güneş tasarımı – Çatı veya arazi özelliklerine, güneşin açısına, gölgelendirmeye, iklim ve estetik çekiciliğe göre maksimum enerji üretimi için optimize edilmiş bir güneş sisteminin düzeni ve yönlendirmesi.

Solar installer – Binalara ve evlere güneş enerjisi ekipmanı teslim etme ve fiziksel olarak kurma konusunda uzmanlaşmış bir uzman veya şirket.

Güneş izleme – Enerji üretimi ve kullanımını, faturalandırmayı, karbon ofsetlerini ve daha fazlasını izlemek ve yönetmek için kullanılan özel yazılım; bir mobil cihaz, ev bilgisayarı veya bir uzak işlem merkezi aracılığıyla erişilebilir.

Güneş paneli (veya modülü) – PV güneş panelleri, bir devre oluşturmak için birbirine bağlanmış birçok güneş hücresinden oluşur ve bir çerçeveye monte edilir. PV güneş panelleri DC elektrik üretir, bu da ABD elektrik şebekesi AC gücü kullandığı için bir inverter tarafından AC elektriğine dönüştürülmelidir. (Ayrıca bkz. İnverter, fotovoltaik.)

Güneş paneli temizliği – Çatıdaki ev güneş panelleri genellikle mevsimsel yağmurlar veya eriyen karlarla doğal olarak temizlenir, ancak aşırı kir veya döküntü birikmesi verimliliği azaltabilir. Paneller, bir bahçe hortumu ile serinken (sabahın erken saatlerinde veya akşamları) püskürtülebilir ve yumuşak bir sünger veya bezle hafifçe silinebilir veya sahipleri iş için bir temizlik uzmanı kiralayabilir. SunPower, büyük ölçekli güneş enerjili zemine monte güneş sistemlerini manuel temizlik yöntemlerinden daha hızlı ve daha az suyla temizlemek için robotları kullanır.

Güneş paneli müteahhitleri – Güneş ekipmanlarını kurmak için özel olarak eğitilmiş inşaat profesyonelleri. (Ayrıca bkz. Solar kurulum.)

Güneş enerjisi santrali – Faydalı veya ticari kullanım için tasarlanmış büyük ölçekli, genellikle yere monte edilen güneş enerjisi dizisi.

Güneş zona (veya fayans) – Normal çatı zona gibi, doğrudan çatı örtüsüne uygulanabilen ince film fotovoltaik şeritler veya fayanslar. Güneş zona güneş ışığını yakalar ve elektriğe dönüştürür, ancak daha az verimli yapar. (Ayrıca bkz. Fotovoltaik.)

İnce film güneş – Hafif, genellikle esnek güneş enerjisi üreten modül tabakaları oluşturmak için çok ince PV malzeme katmanları ile inşa edilmiş PV güneş teknolojisi. İnce film güneş enerjisi genellikle geleneksel güneş panellerinden daha ucuz ve çok yönlüdür, ancak aynı zamanda daha az verimlidir ve zamanla daha hızlı bozunur.

Tracker – Güneş panellerinin gün boyunca güneşin hareket etmesini ve takip etmesini sağlayan, güneş enerjisi üretimini artıran santral kurulumlarında kullanılan montaj donanımı.

Sıfır net enerji – Sıfır net enerji (ZNE) (net sıfır enerji olarak da adlandırılır), genellikle güneş enerjisi sistemi içeren yeşil bina tekniklerinin bir kombinasyonu yoluyla tükettikleri kadar enerji üreten evleri veya binaları tanımlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir