Solar Enerji Yatırım Geri Dönüş Süresini Kısaltmak! - Solar Web Market

by Solar Web Market
1 sene ago
91 Views

Solar sulama sistemlerinde inverteri doğru seçmek yatırım geri dönüş süresini nasıl kısaltır ?

Bu sorunun  cevabını müşteri deneyimimizdeki somut bir örneğe dayanarak açıklamaya çalışacağız. 30 Hp ( yaklaşık 22 kW ) lik bir elektrik motorunun ( Bu örneğimizde dalgıç pompa motoru ) elektrik tüketim giderini azaltmak için solar panel sistemi kurulması akla ilk gelen yöntemlerden biridir.

Solar enerji sisteminde ilk öğrenilen konu ise solar panellerin üretebildiği watt değerinin güneşin en tepede olduğu zaman diliminde üretebildiğidir.

Örneğin 275 watt gücündeki bir panel öğleden önce ve öğleden sonra daha az elektrik üretir. Fakat  bu örnekteki 22 kW (yani saatte 22000 watt) lık dalgıç pompa motorunuz ihtiyaç duyduğundan daha az bir elektrik ile çalışamaz. 

Solar enerji firmaları yukarıdaki bilgiye dayanarak motorunuzun ihtiyaç duyduğu watt değerinden yaklaşık %50 – %60 daha fazla watt değeri önerir. Bu da panel sayısının artırılması ile  mümkün olur. Bu sayede motorunuz daha uzun süre solar enerji ile çalışabilir.  Bu yöntem yanlış olmamak ile birlikte yatırım bütçesinin artmasına yol açar. Bu kurgu ile motorunuzun çalışma süresi yaklaşık 4-5 saate kadar çıkarılabilir.

Peki bu zaman diliminin dışında motorunuzu nasıl çalıştıracaksınız?  Sabah ve akşam saatlerinde ciddi bir yatırım yaparak üretebildiğiniz elektrik hiç bir işe yaramayacak mı?  Bu noktada inverteri doğru seçmek çok önem arz etmeye başlıyor. İnverteri doğru seçebilmek için öncelikle elektrik şebekesi var mı? Bunu sorgulamalısınız. Elektrik şebekesi yok ise “sürücü inverter” seçmelisiniz zaten başka bir şeçeneğiniz yok. Elektrik şebekesi var ise “şebeke bağlantılı ongrid inverter” seçmelisiniz. Ongrid inverter, önce güneş panellerinizin o anda üretebildiği elektriğe bakar. O anda üretilen elektrik yetersiz ise şebekeden takviye alarak motorunuzun her zaman çalışabilmesini sağlar. (Sürücü inverter bu ayrımı yapamaz yani panellerde yeterli elektrik yoksa şebekeye yönlendirir. Buda üretebildiğiniz elektriğin atıl kalması demektir.)

Örneğimizdeki gibi bir senaryoda ongrid inverter tercih edip solar enerji yatırımınız ile üretilen elektriği her zaman kullanarak yatırım geri dönüş sürenizi kısaltabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir