Solar Sistemler Isınmada Kullanılabilir mi ? - Solar Web Market

by Solar Web Market
11 ay ago
133 Views

Müstakil konutunuzu ısıtırken doğal gaz ve kombi kullanıyorsanız bu yazıyı dikkatli okuyunuz. Kombiler suyu doğal gaz ile ısıtarak peteklere gönderir, sıcak su petekler ve borular üzerinden konutu dolaşarak kombiye geri döner. Sıcak su kombiye dönerken ısı kaybederek soğur. Kombi, evi dolaşırken soğuyan suyu tekrar ısıtarak peteklere gönderir. Bu süreçlerde suyun ısıtılması için ciddi doğalgaz yakılır bu durum ısınma maliyetinizi artırır. Soğuyan su kombiye dönmeden önce ısıtılır ise doğal gaz tüketiminiz düşer. 


Solar sistemlerde üretilen elektrik ısınmada nasıl kullanılır ?
Konutun peteklerini ve borularını dolaşarak soğuyan su, kombiye ısıtılmak için dönerken önce bir tanka alınır. Bu tank kombinin yanındaki yaklaşık 30 litrelik bir tanktır. Tanktaki ılık su ısıtılarak kombiye gönderilir. Kombiye giren sıcak su 3-5 derece daha ısıtılarak peteklere gönderilir. Bu şekilde %80 daha az doğal gaz tüketirsiniz.  


Kombiye giren suyu güneş yokken nasıl ısıtacaksınız ? ( gece veya bulutlanma varken) 
Müstakil konutunuza şebeke bağlantılı (on-grid) çatı GES sistemi kurdurduğunuzda elektriği şu an olduğu gibi şebekeden kullanırsınız. Ongrid çatı GES  sistemlerinde mahsuplaşma vardır. Gündüz üretip şebekeye verdiğiniz elektrik ile şebekeden tükettiğiniz elektrik  mahsup edilir. Ongrid yani şebeke bağlantılı sistemlerde elektik şebeke gönderilir dolayısıyla gündüz elektrik üretip gece kullanmak mümkündür.

 

Isınma Sistemli Solar Çatı GES Paketleri

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir